Academos
  1. Subiecte
  2. Evaluarea Națională
  3. Matematică
  4. 2021 specială
  5. Subiectul al III-lea, 1. a)

Subiectul al III-lea, 1. a)

Evaluarea Națională 2021, Matematică, sesiunea specială.

Scrie rezolvările complete.

1. Ioana cumpără 3 kg de mere și 2 kg de portocale și plătește 19 lei. Maria cumpără 2 kg de mere și 3 kg de portocale, de aceeași calitate, pentru care plătește 21 de lei.

Cerința

2 puncte

Cu 71 de lei poate cumpăra Mihai 10 kg de mere și 10 kg de portocale, de aceeași calitate cu cele cumpărate de Ioana și Maria? Justifică răspunsul dat.

Arată baremul

SUBIECTUL al III-lea

1. a) 5 kg de mere și 5 kg de portocale costă 19 + 21 = 40 de lei - 1p 10 kg de mere și 10 kg de portocale costă 40 · 2 = 80 de lei și, cum 71 < 80, obținem că Mihai nu poate cumpăra 10 kg de mere și 10 kg de portocale cu 71 de lei - 1p

Același item în alte lucrări

Sesiuni de examen

2026
2025
2024
2023
2022
2021

Simulări, modele de subiect și subiecte de rezervă

2026

Toate variantele itemului Subiectul al III-lea, 1. pe o singură pagină

Exersează zilnic cu Academos

Aplicația pentru Evaluarea Națională și Bac. În curând pe:

  • App Store
  • Google Play